Missbruk av grundläggande rättigheter

Professor emer. i rättsvetenskap vid Uppsala universitet

Nils Funcke tycker att regeringen hotar med att begränsa svenskarnas grundläggande rättigheter. 
Bo Wennström menar att han missar huvudproblemet – missbruket av föreningsrätten.

”Tyvärr missar Funcke och andra kritiker det juridiska huvudproblemet för rättsstaten. Det kan som sagt formuleras så här: Vad gör man med dem som missbrukar de grundläggande rättigheterna för egen vinning? Frågan är reglerad i artikel 17 i europeiska konventionen om mänskliga rättigheterna (EKMR). Hotet mot dessa rättigheter kommer nämligen inte bara från det allmänna. Som artikel 17 uppmärksammar kan de också missbrukas av enskilda personer och grupper. Artikeln finnas därför som ett skydd mot missbruk av rättigheterna oavsett varifrån de kommer.” Ingress och artikel från Expressen 11/2 -26 Länk Nils Funcke tycker att regeringen hotar med att begränsa svenskarnas grundläggande rättigheter. 
Nils Funcke tycker att regeringen hotar med att begränsa svenskarnas grundläggande rättigheter.” ’Nils Funcke tycker att regeringen hotar med att begränsa svenskarnas grundläggande rättigheter’. Citat från Expressen 11/2 -26 länk:

Ulf Lönnberg: Angelägen sakinformation om huruvida rättigheter är gränslösa. Något som sällan diskuteras . Se gärna www.svenskreligionspolitiskdebatt.com

Inger Enkvist, Epoch: Religionsfrihet en fälla

Inger Enkvist (bild från Enkvists LinkedIn)

Inger Enkvist redovisar utmaningen för vår religionsfrihet från förr till nu – och framgent. Det brådskar för de politiska partierna att sina egna positioner i om religionernas plats och utrymme i Sverige. Inger Enkvist öppnar för välgörande debatt om de olika religionernas koppling till olika former av statsskick.

Dags nu för Sverige att – som ett första steg – ta oss an rättighetslagstiftningen Religionsfrihet och införa preciserade begränsningar i nationell lag inom ramen för FN:s mänskliga rättigheter och de internationella konventioner som Sverige ratificerat (enl paragraf 9 i Europakonventionen).

Utöver det behöver Sverige utveckla en skärpt sekulär rättssäker religionsfrihet som utestänger att opinion för teokratiska religions-politiska styrelseskick inte omfattas av religionsfriheten och att sådana religions-politiska ideologier analyseras, bemöts och behandlas som vilka politiska frågor som helst utan hänsynstagande till den religiösa urkunder som i den politiska debatten tjänar som rättskälla (Koranen).

Det handlar således om två parallella spår:

å ena sidan reformering av religionsfrihetens nuvarande tillämpning och

å den andra utreda kriterier som diskvalificerar ideologier/religösa riktningar/icke-demokratiska vision att själva definiera sig som religiösa rörelser med skydd av religionsfriheten.

För dessa frågor och målsättningar behöver Sverige en särskilt målinriktad sakpolitisk politisk agenda – rubricera det som en ny Religionspolitik som komplement till den svenska den Kulturpolitiken. /Ulf Lönnberg 14/1 -26

Ur Inger Enkvists artikel , 5/1 -26: Europa befinner sig nu i den situationen att internationella överenskommelser till skydd för flyktingar och förföljda används för att hota de befolkningar som tar emot flyktingar. Ett exempel på att dagens lagar och regler inte fungerar är att Europa inte längre garanterar religionsfrihet för alla på grund av attacker från grupper som tagits emot. Ju längre Europa dröjer med att göra upp med trycket från islam, desto mindre religionsfrihet kommer Europa att kunna erbjuda. Europas regeringar har ett tungt ansvar.

Skolminsterns definition av ´kultur´ behöver breddas och preciseras

Skärmdump från Regingens sajt

Skolminister Lotta Edholm kallar det ´kulturproblem´ och avväpnar därmed sig själv. I sak handlar det om de politiska/religiösa uttryck som denna ”kulturyttring”/religiösa tillämpning av islam genererar.
Så länge dessa aktörer (kulturutövare?) hänvisar till religionsfriheten tycks alla politiker titta bort eller tro att vi inte har makt över religionsfrihetens rättigheter och möjligheter till att införa begränsningar. Med klrapråk om religionsfrågorna och dess yttringar ska vi hålla fokus på rätt frågor – dessvärre sviker skolministern och många med henne i alla riksdagspartierna – mer eller mindre. Handlar i viss mån om en kollektiv kunskapslucka…

Bulletin-Debatt: Kan demokratin överleva kristendomens död?

Debattartikel av Staffan Marklund

Nästan alla demokratiska länder har en kristen historia, antingen med kristen majoritetsbefolkning eller kristen kolonialism och mission. Nästan inga muslimska länder är demokratiska. Hur kan demokratin överleva när kristendomen dör ut och islam blir allt mer dominerande, frågar sig debattören Staffan Marklund. – – – Jag anser själv inte att kristendomen är ett måste för demokrati, utan betraktar det snarare som ett gödningsmedel vilket använts av nästan alla framgångsrika exempel på fullvärdiga demokratier, liknande till relationen mellan gym och bodybuilding. Du kan få enorma muskler genom att enbart leta efter stora stenar i skogen och lyfta dessa regelbundet, men nästan alla Mr. Universum-vinnare har nått dit via att ännu aktivt eller i relativ närtid besökt gymmet regelbundet.

Länk till debattören Staffan Marklunds artikel

Per Ewert: Muslimskt våld visar att yttrandefriheten måste försvaras

Per rEwert, direktor, Claphaminstitutet

VärldenIdag-ledaren: Att vråla aggressivt och orsaka kaos är sällan ett tecken på att man har moraliskt rätt. Den som har sunda motiv och rätt i sak behöver inte försöka skrämma någon till tystnad. Därför är det angeläget att istället debattera dessa gruppers grundtankar, blottlägga deras intolerans, och fortsätta hävda yttrandefriheten som en grundsten i ett öppet samhälle.”

Länk till ledaren i Världen idag

Ulf Lönnberg: Så angeläget med klartext, om än självklart, från det kända Claphaminstitutet. En tydlig signal utifrån filosofiskt, religiöst och samhällsmässigt engagemang med ingångsvärden på kristen grund och tradition.

Se gärna också Ulf Lönnbergs krönika Politik, individ och tro

Europarättens riktlinjer rymmer hänsynstagande till medborgarnas religion.

I Svensk tidskrift avslutar Christian Braw sin artikel Lag och religion i Sverige (nätet 3/3 23) ”Även om Europarätten är en integrerad del av svensk rätt, är det uppenbart att vi inte är framme än. Europarättens riktlinjer pekar klart mot ett hänsynstagande till medborgarnas religion.”

En mycket informativ text om olika yttringar i vårt religiösa landskap som de politiska partierna har att förhålla sig till. Påtryckningar från olika religioners företrädare kommer sannolikt att öka över tid. Sedan drygt tre år driver jag bloggen www.svenskreligionspolitiskdebatt.com för att inspirera de politiska partierna i religionspolitiska spörsmål. Vilka hänsyn ska tas till religiösa yttringar. Vilka religiösa traditioner ska skyddas i svensk lag. Vilka religiösa yttringar och praktiska tillämpningar ska förbjudas.

Hur utformar vi en religionsfrihet som med tydliga rättigheter och preciserade begränsningar accepteras av religiösa företrädare och som speglar medborgarnas allmänna rättsmedvetande SAMTIDIGT som vi värna den västerländskt kristna traditonella som tjänat oss väl och så ska göra framgent.

Christian Braw påvisar i sin text vilket juridiska utrymme som finns för religionspolitisk positionering och även vad som eventuellt behöver reformeras för att värna västerländskt kristen tradition i Sverige.

Ulf Lönnberg

Polisens nya riktlinjer om ”extensiv tolkning” av ordningslagen (om koranbränning)

Till den 8 februari sökte en kulturförening demonstrationstillstånd utanför Turkiska ambassaden (för att demonstrera mot pågående NATO-process). Kulturföreningen nekades tillstånd. Ett annat demonstrationstillstånd sökes till måndagen den 13 febr. En man ville demonstrera och bränna en koran utanför Irans ambassad. Båda besluten har överklagats.

Polisen håller fast vid sitt beslut. Till Förvaltningsrätten skrev polismyndigheten att ”beslutet har fattats i dialog med Säkerhetspolisen i syfte att, i en extraordinär situation, reducera attentatshotet”.

Just den 8 februari hade Polisens rättsavdelning kommit med ett särskilt dokument som slår fast att koranbränningar inte ska tillåtas i Sverige. Det gäller endast koranen, inga andra religiösa urkunder nämns.

Polisen ska enligt det särskilda dokumentet ”göra en extensiv tolkning” av ordningslagen eftersom just koranbränningar ses som ett ökat attentatshot mot Sverige och svenska intressen.

Polisen Martin Marmgren, tidigare riksdags­ledamot (MP), berättar i sin debattartikel ”Skamligt att vi viker oss för hot och våld” (SvD 26 febr) att polisen med anledning av sitt beslut internt skickade ut ett ”häpnads­väckande faktablad” med talepunkterna: ”vårt uppdrag har alltid varit att skydda varje medborgares rätt att yttra en åsikt. För tillfället behöver vi göra undantag från dessa principer.” Vidare refererar Marmgren att samman­komster som innefattar att man bränner koranen ”ska förhindras eller upplösas”.

Till saken hör också att koranbränning aldrig prövats som hatbrott.

Intressant att se hur de politiska partierna reagerar på gällande lagstiftning och och ev konsekvenser av HFD:s beslut.

Sverige behöver en vidareutvecklad religionsfrihet med tydligare rättigheter och mer preciserade begränsningar.

I Sverige saknar de politiska partierna utarbetade religionspolitiska program. De religionspolitiska positioneringar som finns – ofta knapphändiga – redovisas i partiernas allmänna principprogram och utgör som sådana sällan eller inte alls ett specifikt politiskt sakområde.

Religioner och dess utövare ska i Sverige garanteras rättigheter i religionsfriheten. I svensk lagstiftning ska vi också fastställa religionsfrihetens nödvändiga begränsningar inom ramarna för FN:s mänskliga rättigheter och Europadeklarationen.

Vi rör oss här på ett i Sverige ännu relativt oprövat gränsområde mellan religionsfrihetens rättigheter och begränsningar.

Ulf Lönnberg

Världen Idag: ”Nigeria och Ryssland utpekas för brott mot religionsfriheten”

Nigeria och Ryssland utpekas för brott mot religionsfriheten”

Ryssland bör fortsatt, och som enda europeiska land, betecknas som en av de värsta religionsfrihetsbovarna i världen. Det konstaterar USA:s kommission för internationell religionsfrihet, USCIRF och insisterar på att USA:s utrikesdepartementet ska ge samma status till Nigeria.

Länk till artikeln

Ulf Lönnberg: Religionsfriheten och vårt kristna arv

Elisabeth Ohlson i GP: ”Rätten till religion får aldrig trumfa rätten att kritisera religion”

Ur Elisabeth Ohlsons artikel:

”Vi måste förstå att problemet med rasism och hat inte försvinner med en blasfemilag. Att förbjuda att häda skulle tvärtom innebära förödande konsekvenser för yttrandefriheten. Det skulle på ett problematiskt sätt stärka religionens position så att den väger tyngre än staten och lagen. Rätten till sin religion skulle trumfa rätten att få yttra sig kritiskt mot religion. – – Att förbjuda en koranbränning, Mohammedkarikatyrer eller mina bilder som hädar Jesus är fel. I yttrandefriheten ingår besvärliga konstverk, provocerande böcker och plumpa demonstrationer. Det som behövs är större kunskap – om fattigdom och utanförskap, vad det gör med människor och hur det triggar religiös extremism. Vi behöver också, i vårt sekulariserade Sverige, en ökad förståelse för de religioner som finns här.”

Länk till hela debattartikeln

Elisabeth Ohlson, bildkonstnär, debattör och hedersdoktor vid Högskolan Väst