Kristen pamflett är ”hatpropaganda”, fastställer Finlands högsta domstol.

https://www.theepochtimes.com/world/christian-pamphlet-is-hate-speech-finlands-supreme-court-rules-6004135?utm_campaign=socialshare_email&utm_source=email


Domstolen fann att vissa uttalanden i pamfletten från 2004 utgjorde en brottslig ”förolämpning” enligt Finlands lagar om hatpropaganda.

Domen gäller för att ”göra och hålla tillgänglig för allmänheten en text som förolämpar en grupp”. Fallet, som stöds av den juridiska förespråksgruppen ADF International, har dragit till sig internationell uppmärksamhet som ett test av gränserna mellan lagar mot hatpropaganda och religiösa uttryck i Europa.

Profilbild för Okänd

Författare: Ulf Lönnberg

tidigare fritidspolitiker fram tills jag fyllde 75. Nu driver jag bloggen www.svenskreligionspolitiskdebatt.com

Upptäck mer från Svensk religionspolitisk debatt

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa