– När det kommer till religiösa kläder handlar det oftast om slöja. Det är frustrerande att se de här svaren eftersom jag vet hur det påverkar många människor i vårt land som vill göra rätt för sig, säger Ahmed Abdirahman.
Företagsledarna på medelstora företag med fler än tio anställda är något mer negativt inställda till religiösa attribut (52 procent) än de på små företag (46 procent). Manliga ledare är också mer negativt inställda än kvinnliga, 52 mot 36 procent.
– Alla politiker pratar om att arbete är vägen till integration. Men när nästan 50 procent av cheferna har de här fördomarna så motarbetar det samhällsintresset. Det är inte gemene svensk som tillfrågats, utan det handlar om svenskt näringsliv. Där har vi ett problem, säger Ahmed Abdirahman.
Länk till artikeln https://www.vk.se/2023-06-17/chefer-negativa-till-religiosa-klader-0cec4https://www.vk.se/2023-06-17/chefer-negativa-till-religiosa-klader-0cec4
Se också
Ulf Lönnberg: Förbud mot slöja och heltäckande plagg