Dagen: C vill att religiösa ledare går utbildning i svenska regler

Tidn Dagen: ”Inrätta en interreligiös utbildning, stärk rättssäkerheten för asylsökande konvertiter och öka säkerheten för trossamfunden. Det föreslår Centerpartiet inför sin partistämma, som drar igång i slutet av september.”

DagenLänk till Dagen

Ulf Lönnberg: Ett bra och nödvändigt intiativ som förhoppningsvis skärper religionsfrihet med tydliga rättigheter och preciserade begränsningar i generella termer (som det anstår den demokratiska rättsstaten) och som förhindrar hotfull extremistisk religiösa påbud.

Till detta bör vi också komplettera med krav på att predikningar publiceras på svenska. Ansvarig förkunnare i Sverige och predikokontroll i Danmark

Författare: Ulf Lönnberg

tidigare fritidspolitiker fram tills jag fyllde 75. Nu driver jag bloggen www.svenskreligionspolitiskdebatt.com

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.