
Källa: Doku.nu Johanna Frändén; Så ser jag på islam i Sverige – Doku.nu https://share.google/LntpUUDfilpLAB3CY
Johanna Frändén: Så ser jag på islam i Sverige (28 sept -25):
Saken är den att moskébesökarna ofta är ett utsnitt av världens muslimer lika lite som en präst som viger homosexuella par representerar planetens alla kristna. Och vem har över huvud taget tänkt tanken att bege sig till svenska Pingstkyrkan för en kommentar efter att ännu en ung kristen man skjutit ihjäl tio på en skola i USA?
Den defensiva hållningen från stora medieaktörer gör att också enskilda granskningar av islams avarter – radikaliserade moskéer, könssegregerade friskolor – upplevs som ett uthängande av religionen som sådan. Detta trots att vi är många som vill veta om våra skattepengar går till våldsglorifierande och kvinnofientlig propaganda. Inte minst bland Sveriges muslimer, där en liten del bekänner sig till radikal islamism, men desto fler lever i närheten av den.
Ulf Lönnberg: intressant påminnelse om nyhetsflödets bred och djup i många olika lager (på lager). Förvisso finns det mycket kunskap och insikter om vardagsliv som trängs undan av journalismens huvudsakliga fokus på ”Har det hänt något? Nej.”.
Men det är många som önskar sig fler ’nyanserade’ rapporter om muslimers vardag och islams olika religiösa och kulturella yttringar.
Men det är inte nyhetsjournalisterna uppgift att täcka upp där. Det kulturskribenter, socionomer, politiker – och även enskilda – som får ta på sig den uppgiften. Opinionsbildare finns i många skepnader.